Skip to content


Metody kształtowania łuków rurowych cz.I Kształtowanie na zimno

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu hamburskiej metody kształtowania kolan rurowych, należy poświęcić choć kilka słów kolanom wytwarzanym przez gięcie na zimno, ponieważ w wielu przypadkach ta właśnie metoda znajduje znacznie szersze zastosowanie, a przy tym jest tańsze i pozwala osiągnąć zaprojektowany przez inżynierów promień, długość prostek etc.

Metody kształtowania kolan można zakwalifikować na podstawie metody gięcia oraz temperatury w jakiej ono zachodzi. Sposób wyboru odpowiedniej metody uzależniony jest przede wszystkim od przeznaczenia wyrobu gotowego i jego warunków pracy, natomiast jakość i precyzja gięcia zależna jest głównie od parametrów geometrycznych procesu, szczególnie względnego promienia gięcia r , grubości ścianek użytej rury s oraz wykorzystanego oprzyrządowania. Poniżej prezentujemy najczęściej wykorzystywane metody gięcia kolan na zimno:

I. Wyginanie

ksztaltowanie kolan na zimno - wyginanie

Metoda ta dopuszcza minimalny względny promień gięcia w zakresie 2° – 4°, a maksymalny kąt gięcia w zależności od grubości rury oraz wykorzystanego oprzyrządowania  wynosi 120° – 180°. Ten rodzaj gięcia kolan stosowany jest do produkcji łuków z metali żelaznych i nieżelaznych o niewielkich średnicach z rur cienkościennych.

II. Owijanie na wzorniku nieruchomym

owijanie na wzorniku nieruchomym

Metoda ta dopuszcza minimalny względny promień gięcia w zakresie 4° – 5°, a po zastosowaniu wypełnienia 1,5° – 3° a maksymalny kąt gięcia w zależności od grubości rury oraz wykorzystanego oprzyrządowania  wynosi 180°. Ten rodzaj gięcia kolan stosowany jest do produkcji łuków z metali żelaznych i stopowych o średnicach do 40mm.

III. Owijanie na wzorniku ruchomym

owijanie na wzorniku nieruchomym

Jest to metoda, na której oparte są nowoczesne giętarki CNC, pozwalające kształtować kolana stalowe o średnicach do 500mm. Metoda ta dopuszcza minimalny względny promień gięcia w zakresie ›1°, a  a maksymalny kąt gięcia w zależności od grubości rury oraz wykorzystanego oprzyrządowania  wynosi 360°.

IV. Zwijanie

zwijanie kolan stalowych

Jest to metoda przeznaczona przede wszystkim do kształtowania kolana stalowe z rur grubościennych. Metoda ta dopuszcza minimalny względny promień gięcia w zakresie 3° – 5°, a  a maksymalny kąt gięcia w zależności od grubości rury oraz wykorzystanego oprzyrządowania  wynosi 360°.

V. Obciąganie

ksztaltowanie kolan stalowych - obciaganie

Jest to metoda wykorzystywana głównie w przemyśle motoryzacyjnym do gięcia rur i profili o większym promieniu względnym.Metoda ta dopuszcza  maksymalny kąt gięcia do 180°.

VI. Nagniatanie

ksztaltowanie kolan rurowych - nagniatanie

Metoda ta dopuszcza minimalny względny promień gięcia w zakresie 3° – 10°, a a maksymalny kąt gięcia w zależności od grubości rury oraz wykorzystanego oprzyrządowania  wynosi 180°. Ten rodzaj gięcia kolan stosowany jest do produkcji łuków ze stali i stopów trudno obrabialnych plastycznie, wykonanych z metali stopowych oraz kwasoodpornych dl średnic rur z zakresu 20o – 300 mm.

VII. Metoda MOS

Metoda ta stosowana jest do produkcji elementów o złożonych kształtach, takich jak spirale przestrzenne o płynnie zmieniających się promieniach gięcia. Minimalny względny promień gięcia dla tej metody zawiera się w przedziale 4° – 6°, a  a maksymalny kąt gięcia w zależności od grubości rury oraz wykorzystanego oprzyrządowania  wynosi 360°. Ten rodzaj gięcia kolan stosowany jest do produkcji łuków z metali żelaznych i ich stopów.

Efektem gięcia może być następujący produkt finalny:

a) rura gięta – wykorzystywana głównie w przemyśle motoryzacyjnym i meblarskim

b) kolano rurowe – sam zagięty fragment rury, który znajduje zastosowanie w instalacjach rurowych oraz do budowy rurociągów.

Niektóre z opisanych powyżej metod są wykorzystywane także podczas formowania łuków rurowych na gorąco, o czym będzie można przeczytać w kolejnym wpisie.Share on Facebook

Posted in Kolana stalowe.

Tagged with , , , , .kolana hamburskie, zwezki symetryczne, din 2605-1, marwil