Skip to content


Metody kształtowania łuków rurowych cz.II Kształtowanie na gorąco

Kolejny wpis poświęcony jest gięciu łuków rurowych z użyciem miejscowego nagrzewu. Techniki te umożliwiają znacznie efektywniejszą, bardziej precyzyjną i szybszą obróbkę rur. Dzięki temu znacznemu obniżeniu ulegają koszty związane z produkcją kolan rurowych. Poniżej prezentujemy schematyczne rysunki, które stanowią ilustrację do znajdujących się powyżej tekstów.

Zanim zaprezentujemy Państwu szczegółowo hamburską metodą kształtowania kolan rurowych, chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o metodach gięcia łuków rurowych na gorąco z zastosowaniem najpopularniejszych i nadal stosowanych technik.

1. Gięcie Rur wypełnionych piaskiem lub inną substancją wypełniającą

Metoda ta opisywana przez normę branżową KER-80/2.05 jest nadal bardzo popularna. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do gięcia rur o dużych średnicach i ściankach. Pozwala ona uzyskać promień gięcia od 3 do 180°. Metoda ta zbliżona jest do metod przedstawionych w poprzednim wpisie dotyczącym kształtowania kolan na zimno. Obróbka rur z zastosowaniem tej techniki prowadzi do pocienienia ścianki rury na łuku oraz owalizacji.

KER-80/2.05 giecie Lukow rurocych

2. Gięcie Łuków rurowych z lokalnym nagrzewem indukcyjnym /giętarka indukcyjna/

Ta metoda gięcia pozwala na uzyskanie łuków rurowych o naprawdę wysokiej jakości i precyzyjnym promieniu. Z uwagi na wysokie koszty gięcia metody gięcia indukcyjnego przechodzą powoli do historii, chociaż w dalszym ciągu funkcjonuje w Polsce kilka zakładów oferujących gięcie łuków rurowych na podstawie branżowej normy KER-80/2.05. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze techniki gięcia kolan z wykorzystaniem tej właśnie metody.

A. Gięcie łuków rurowych na giętarce z nagrzewem indukcyjnym z użyciem ramienia gnącego swobodnego

Kolana hamburskie w zasadzie zdominowały współczesną branżę energetyczną i nie ma się czemu dziwić – wszak ich produkcja jest tania, a serie powtarzalne. Są jednak rurociągi, na których zastosowanie kolan hamburskich nie jest możliwe z uwagi na nietypowe promienie, średnice, gatunki materiałów lub inne wymagania określone przez projektantów i UDT. W takich przypadkach wykonuje się kolana pod konkretny projekt bazując na dostarczonych przez projektanta rysunkach lub normie branżowej KER-80/2.05. W przypadku gięcia na giętarce z nagrzewem indukcyjnym możliwe jest uzyskanie wyrobu o promieniu gięcia od 3 do 180°. Metoda ta jest najczęściej wykorzystywana dla rur o dużych średnicach i grubych ściankach.

giecie lukow wg KER-80/2.05

B. Gięcie łuków rurowych na giętarce z nagrzewem indukcyjnym z użyciem ramienia gnącego swobodnego i dodatkowego momentu

Jest to metoda zbliżona do opisywanej powyżej, jednak z uwagi na zastosowanie dodatkowego momentu możliwe jest uzyskanie kolan giętych o promieniach z zakresu 1,5 – 180°.

kolana giete KER-80/2.05

C. Gięcie łuków rurowych na giętarce z nagrzewem indukcyjnym metodą polegającą na spęcznianiu

Gięcie rur tą metodą pozwala na uzyskanie łuków rurowych o małym względnym promieniu gięcia. Kolana uzyskane w wyniku takiej obróbki odznaczają się wysoką precyzją zagięć oraz realatywnie niskim kosztem produkcji.

KER-80/2.05

3. Gięcie z wykorzystaniem wiązki lasera

Metoda ta jest wykorzystywana głównie w przemyśle samochodowym, do produkcji elementów o skomplikowanych kształtach przestrzennych

kolana hamburskie DIN 2605-1

4. Metoda hamburska

W tym momencie przechodzimy do właściwego przedmiotu naszego bloga, czyli do opisania hamburskiej metody kształtowania kolan rurowych. Kolana hamburskie są obecnie jednymi z najczęsciej wykorzystywanych elementów stosowanych w nitkach rurociągów energetycznych. Opracowana przez braci Bohling metoda niewiele zmieniła się od dni jej opatentowania. Uzyskane w ten sposób łuki rurowe odznaczają się nieporównywalną z innymi metodami dokładnością i powtarzalnością produkowanych serii. Szczegółowy opis kolan hamburskich stanie się od tego momentu zasadniczym przedmiotem naszego bloga. Zaprezentujemy rodzaje konstrukcji, rodzaje materiałów, sposoby przygotowania do wspawania itp. Wspomnimy także o innych sposobach kształtowania kolan, takich jak ANSI B16.9

kolana hamburskie DIN 2605-1 typ 3 , 2 , 5

dodamy jedynie, że do produkcji kolan według wszystkich opisanych powyżej technik stosuje się między innymi rury w następujących gatunkach:

- stal węglowa: S235, St37.0

- stal kotłowa: St35.8/P235 ; St45.8I / P265GH, St45.8III / P265GH TC2; 15Mo3 / 16Mo3; 13CrMo44 / 13CrMo4-5; 10CrMo910 / 10CrMo9-10; 14MoV63 / 14MoV6-3; X10CrMoVNb91 i inne

- stal nierdzewna: 1.4301 / X5CrNi18-10; 1.4306 / X2CrNi19-11; 1.4404 / X2CrNiMo17-12-2 i innych

zapraszamy do lektury kolejnych wpisów.Share on Facebook

Posted in Kolana stalowe.

Tagged with , , , , , , .kolana hamburskie, zwezki symetryczne, din 2605-1, marwil