Skip to content


Kolana hamburskie, czyli łuki stalowe w instalacjach energetycznych

Od kiedy kolana hamburskie pojawiły się po raz pierwszy w instalacjach energetycznych upłynęło 95 lat. W tym czasie technologia produkcji kształtek rurowych – w tym kolan stalowych – przeszła prawdziwą rewolucję. W Polsce kolana hamburskie przyjęły się stosunkowo późno, ponieważ Polscy projektanci opracowali metody produkcji kolan stalowych, które w pełni zaspokajały potrzeby rodzimego rynku. Można jednak powiedzieć, że jedynie krowa nie zmienia zdania, czego przykładem może być tak duża popularność kolan hamburskich w nowo powstających instalacjach energetycznych.

 

Niestety jak to zwykle bywa nie obyło się w tym przypadku bez strat. Kolana produkowane metodą hamburską z uwagi na dokładność, wysoką jakość oraz stosunkowo niską cenę, niemal całkowicie wyeliminowały stosowanie łuków gładkich krótkich wykonywanych wg KER-83/2.01. W dalszym ciągu konieczna jest natomiast produkcja kolan giętych wg KER-80/2.05. Gięcie wykonywane może być na giętarce na zimno lub metodą indukcyjną. Produkcja łuków w ten sposób pozwala na uzyskanie łuków gładkich długich o kącie określonym przez projektantów instalacji energetycznej, na która jest budowana lub remontowana. Stosunkowo niedawno pojawiły się w Polsce kolana wykonywane zgodnie z normami amerykańskimi ANSI B16.9 o promieniach podobnych do tych, które posiadają także kolana hamburskie.

W kolejnych artykułach dowiedzą się Państwo znacznie więcej o kolanach wg DIN, ANSI oraz wg KER. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego bloga.

 

Share on Facebook

Posted in DIN 2605-1, Kolana stalowe.

Tagged with , , , .kolana hamburskie, zwezki symetryczne, din 2605-1, marwil