Skip to content


Kolana hamburskie – jak czytać cechy na produkcie

kolana hamburskie

Kolana hamburskie stanowią zaraz po rurach i redukcjach niezwykle istotny element instalacji energetycznych. Dlatego między innym tak ważna jest znajomość parametrów rurociągu, by odpowiednio dobrać kolana hamburskie. Zapewnienie bezpieczeństwa instalacji oraz pracujących w jego sąsiedztwie ludzi ma bowiem znaczenie w zasadzie strategiczne. Kolejny wpis na naszym blogu zdecydowaliśmy się poświęcić sposobowi oznaczania kolan hamburskich. Jako przykład posłużył łuk rurowy wykonany z materiału 10CrMo9-10.

 

Zauważyliśmy, że wielu naszych klientów ma kłopoty z prawidłowym oznaczeniem kolan hamburskich w kierowanych do nas zapytaniach ofertowych. Wobec tego zacznijmy od samego początku – a więc od sposobu oznaczania łuków w sposób, który pozwoli rozpoznać i prawidłowo odpowiedzieć n zapytanie. We wstępie zasugerowaliśmy, że produktem, którego oznaczenie będziemy rozszyfrowywali jest kolano hamburskie wykonane z materiału 10CrMo9-10 na tym etapie dodamy jeszcze informacje, że kolano hamburskie, o którym mowa charakteryzuje się promieniem równym 1.5DN , średnicą 6o,3 , grubością ścianki 4,5 i jest zgodne z normą DIN 2605-1. Prawidłowo zbudowana charakterystyka, która powinna znaleźć się w zapytaniu powinna wobec tego przedstawiać się następująco:

 

kolano hamburskie 90-3-60,3×4,5 10CrMo9-10 DIN 2605-1

Takie oznaczenie sprawia, że oferent nie będzie miał żadnych wątpliwości co do wyboru konkretnego produktu, ponieważ wszystkie informacje zostały przekazane w oznaczeniu. Coraz częściej klienci proszą także o określenie pochodzenia produktu, ponieważ jakość produktów pochodzących z ChRL pozostawia wiele do życzenia mimo atrakcyjnej ceny.

Omawiane kolano prezentuje się następująco:

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak można zauważyć na produkcie naniesione są trwałe cechy, które pozwalają z łatwością odnaleźć produkt po zamontowaniu go na instalacji a w razie jakichkolwiek kłopotów można bez większych trudności określić dostawcę i producenta. Oznaczenie zawiera najczęściej oznaczenie dostawcy (dwa pierwsze znaki od lewej), kraj pochodzenia – w tym przypadku Austria (AT) a także standard oznaczenia materiału (euro norma). W dalszej kolejności odczytać można gatunek materiału, a więc 10CrMo9-10 oraz jego wytop oraz stempel jednostki notyfikującej – w tym przypadku TUV Austria.

 

 

 

 

 

Wszystkie te informacje można oczywiście bez trudu znaleźć już na pierwszej stronie atestu dostarczonego przez producenta (oznaczyliśmy je na czerwono).  Jak zatem widać produkt, który dostarczamy do klienta musi sprostać wielu wymaganiom wynikającym z norm i jednostek czuwających nad jakością wyrobu.

kolana hamburskie

 

 

 

 Share on Facebook

Posted in DIN 2605-1, Kolana hamburskie, Kolana stalowe.

Tagged with , , , .kolana hamburskie, zwezki symetryczne, din 2605-1, marwil